Дидактик тоглоом "Хүүхэлдэйг зөв хувцаслаарай. Дидактик тоглоом "Хүүхэлдэйг зугаалахаар хувцаслацгаая Удирдах зөвлөлийн тоглоом "Хүүхэлдэйг улиралд нь хувцаслаарай

"Хүүхэлдэйг хувцаслацгаая" дидактик гарын авлага

Тусламжийн тодорхойлолт:

1. хүүхэлдэйний дүрс (охин, хүү)

2. Хувцасны иж бүрдэл улиралаар:

Хүүхдэд зориулсан хувцасны багц

Охидын хувцасны багц

Тоглоомын элементүүдийг Velcro-ээр бэхэлсэн

"Хүүхэлдэйг хувцаслацгаая" дидактик гарын авлага нь 2-7 насны хүүхдүүдтэй хичээл, тоглоомд зориулагдсан болно.Тэтгэмжээр өөр тооны хүүхэд тоглож болно.

Үүнийг янз бүрийн агуулгын ангиудад ашиглаж болно - ганцаарчилсан болон бүлгийн ангиудад ажиллахад тохиромжтой, хүүхдүүдэд бие даасан үйл ажиллагаа явуулах боломжтой.

Тэтгэмжтэй ажиллах нь дараахь зүйлд хувь нэмэр оруулдаг.

Хүүхдэд хүний ​​тухай санаа бодлыг бий болгох (биеийн хэсгүүдийн тухай, хүний ​​хүйсийг ялгах)

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Гараа бичихэд бэлдэж байна

Өөртөө үйлчлэх чадварыг бий болгох

Мэдрэхүйн чадварыг хөгжүүлэх

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг нэмэгдүүлэх

Сэтгэцийн үйл явцыг сайжруулах (мэдрэхүй, анхаарал, төсөөлөл, санах ой, сэтгэлгээ)

Эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи санаа бодлыг баяжуулах

Улирлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх

Улирлын чанартай хувцас, хувцас өмсөх дарааллын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх

Хүү, охинд тохирсон хувцасны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх

Хүүхдийн яриаг баяжуулах

Найрсаг харилцааг бий болгох, зохион байгуулалттай үйл ажиллагаанд эерэг урам зориг өгөх

Тоглоомын сесс зохион байгуулахдаа та дараахь зүйлийг хийх ёстой.

Тайлбарын сэтгэл хөдлөлийн дагалдах, үйлдлүүдийг харуулах;

Уран сайхны үг ашиглах;

Тусгайлан зохион байгуулсан үйл ажиллагааг чөлөөт тоглоом болгон хувиргах.

"Хүүхэлдэйг хувцаслацгаая" дидактик гарын авлагыг ашиглах сонголтууд

1. "Нэрлэгч" тоглоом (3-4 насны хүүхдэд)

Зорилго: хүүхдүүдэд хувцасны зүйлийг таних, нэрлэхийг заах.

Ахиц дэвшил: багш хүүхдүүдэд хувцсыг үзүүлж, хүүхдүүд энэ нь юу болохыг, ямар өнгөтэй, хэн өмсөхийг (хүү эсвэл охин) нэрлэнэ.

2. "Өнгийг нь сонгох" (3-4 насны хүүхдэд зориулсан)

Зорилго: хүүхдүүдэд хувцасыг өнгөөр ​​нь бүлэглэхийг заах.

Ахиц дэвшил: хүүхдүүд тодорхой өнгийн хувцас авч, хүүхэлдэйг хувцасладаг.

3. "Зураг зурах" тоглоом (3-5 насны хүүхдэд зориулсан)

Зорилго: хүүхдүүдэд оффисын эргэн тойрон дахь дүрсийг зурах, гар моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Явц: хүүхдүүдийг хувцасны дүрст урьж, түүний тоймыг дугуйлж, өнгөт харандаагаар будаж, хээгээр чимэглэнэ.

4. "Хэн хурдан вэ" (3-4 насны хүүхдэд зориулсан)

Зорилго: элементүүдийг өнгөөр ​​нь сонгож, хүүхэлдэйг зөв хувцаслах.

Курс: нэг хүү, нэг охин өрсөлддөг. Хүү хүүхэлдэйнд, охин нь охиныхоо хүүхэлдэйнд хувцас сонгодог. Хэн илүү хурдан, ухаалаг өмссөн нь ялагч болно.

5. "Хос ол" (3-5 насны хүүхдэд зориулсан)

Зорилго: гутал хосоор цуглуулах.

Хөдлөх: олон өнгийн ичиги, гутал нь тоглоомын гадаргуу дээр санамсаргүй байдлаар тархсан. Хүүхдүүд гутлыг хос болгон хуваадаг (өнгө, гоёл чимэглэлээр).

6. "Мэдэх" тоглоом (4-5 насны хүүхдүүд)

Зорилго: хүүхдүүдэд хувцасны нэг хэсгийг хүрч, зөв ​​нэрлэхийг заах.

Хөдлөх: Тоглоомын гадаргуу дээр хувцасны дүрсийг тараана. Нэг тоглогч нүдийг нь боосон байна. Тэрээр санамсаргүй байдлаар нэг дүрсийг авч, ямар хувцастай болохыг нь тогтоодог. Хэрэв хариулт зөв бол. Тоглогч дүрсийг байрандаа хадгалдаг, хэрэв алдаатай байвал буцааж өгнө. Хамгийн олон дүрс цуглуулсан хүн ялагч болно.

7. "Санах ой" тоглоом (3-5 насны хүүхдэд зориулсан)

Зорилго: ой санамж, анхаарал хөгжүүлэх, хувцасны зүйлийг нэрлэх чадварыг нэгтгэх.

Хөдөлгөөн: хувцасыг хүүхдүүдийн өмнө мөрөн дээр нь үзүүлэв. Хүүхдүүд шалгаж, нүдээ аниад дараа нь хувцасны аль нэгийг нь арилгадаг. Хүүхэд юу дутуу байгааг (ямар хувцас) таах ёстой.

8. Тоглоом "Ялгааг олох" (4-5 насны хүүхдэд зориулсан)

Зорилго: ажиглалт, ой санамж, анхаарал хөгжүүлэх.

Явц: хүүхдийг өнгө, гоёл чимэглэлийн хоёр хувцасыг харьцуулж, ялгаа нь юу болохыг хэлэхийг урьж байна.

9. Тоглоом "Дэлгүүр" Хувцас " (4-5 насны хүүхдэд зориулсан)

Зорилго: ажиглалт, авъяас чадвар, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Ахиц дэвшил: дэлгүүрт хувцас, цамц, малгай, гутлын янз бүрийн загваруудыг танилцуулж байна. Хүүхэд хүүхэлдэйтэйгээ хамт лангуун дээр очиж, түүнд зориулж хувцас худалдаж авдаг. Үүний зэрэгцээ тэрээр ямар өнгийн хувцас хэрэгтэйг нэрлэнэ, жишээлбэл, би алтан сүлжсэн ногоон даашинз худалдаж авахыг хүсч байна.

10. "Atelier Fashion" дүрд тоглох тоглоом (4-5 насны хүүхдэд зориулсан)

Явц: хүүхдүүд ательед ирж, хувцас захиална. Хүүхдийн бичгийн машинтай оёдолчин хүүхэлдэйн захиалгаар хувцас "оёдог".

11. Хүүхэлдэйн театр.

Явц: хүүхэлдэйнүүд шоунд оролцож, Татар үлгэрээс бие даасан хэсгүүдийг тавьдаг. Театрыг сургуулийн өмнөх насны бага насанд нь сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эх, ахимаг насанд нь хүүхдүүд үзүүлдэг.

12. "Концерт" дүрд тоглох тоглоом

Хөдлөх: тайзны ард хүүхэлдэйнүүд өөр өөр хувцас өмсөж, дараа нь хүүхэлдэйг төлөөлөн хүүхдүүд үзүүлбэр үзүүлнэ (дуулж, бүжиглэж, шүлэг уншина).

13. "Загварын шоу"

Тоглоом нь амтлах мэдрэмжийг хөгжүүлэх, өөртөө итгэх итгэлийг нэмэгдүүлэхэд чиглэгдэх болно. Хүүхэд өөрийн хүсэл, чадварын дагуу хүүхэлдэйг хувцаслаж, хувцаслалтанд тохирсон толгойн хувцас, гутал гэх мэтийг сонгодог. мөн түүний тухай ярьдаг. Хувцас, дагалдах хэрэгслийг чадварлаг сонгохыг зөвлөж байна.

14. "Хүүхэлдэйн хувцас авах"

Зорилтот: Хувцасны нэрсийг нэрлэж сур, охид, хөвгүүдийн хувцсыг ялгаж, хүүхэлдэйг тогтмол хувцаслаж сур.

Багш аа. Залуус аа, хүүхэлдэй Коля, Катя нар зочлох гэж байгаа ч хувцсаа хольж хутгаад, юмаа олж ядаад хувцаслаж чадахгүй байна. Тэдэнд хаана, хэний юмыг олоход нь тусалцгаая.

Багш аа. Охид юу өмсдөг, хөвгүүд юу өмсдөг вэ?

Хүүхдүүд хүүхэлдэйнд зориулж хувцас сонгосны дараа нэг хүүхэд Коля, нөгөө нь Катя хувцаслаж эхэлдэг.

15. Тоглоом "Өнгийг нь сонгох"

Зорилтот: Хүүхдүүдэд ижил өнгийн объектыг сонгох, ижил өнгийн үндсэн дээр хуваарилахыг заах. Үг хэллэг, объектын нэр, өнгө зэргийг ашиглан өнгийг хэрхэн зөв нэрлэх талаар сурах.

Катя өнөөдөр баярын өдөртэй тул даашинзаа чимэглэх нум сонгоход нь туслахыг биднээс хүссэн. Нум нь даашинзтай ижил өнгөтэй байх ёстой. Тэр бас цув, гутал нь даашинзтай ижил өнгөтэй байхыг хүсдэг.

16. Тоглоом "Хүүхэлдэйг улирлын дагуу хувцаслаарай"

Зорилтот: Явган явахдаа хувцаслах дараалсан үйлдэл хийх чадварыг бий болгох. Хүүхдүүдэд улирлын чанартай хувцасны эд зүйлсийг санаж, нэрлэх, түүний зорилгыг мэдэхийг үргэлжлүүлэн заа. Нягт нямбай байдал, хувцас хунарыг хүндэтгэх; хүүхэлдэйг халамжлах хүсэл.

Багш хүүхдүүдэд Катя хүүхэлдэй өглөөний цайгаа уусан бөгөөд зугаалахыг хүсч байгаагаа мэдэгдэв. Хүүхдүүдийг "Бид хүүхэлдэйг алхах хэрэгтэй" гэсэн дүгнэлтэд хүргэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Гадаа хүйтэн байна. Катя хүүхэлдэйг дулаан хувцаслах хэрэгтэй. Хүүхэлдэй ямар хувцас өмсөх ёстой вэ? (Дулаан.)

17. Хувцсыг үзүүлэх, шалгах.

Багш хүүхдүүдэд хувцасны зүйлсийг харуулж, нэрлэж, өнгөний талаар ярилцаж, хувцасны нарийн ширийн зүйлийг (халаас, ханцуй, зах, обуд) анхаарч үздэг.

Зорилтот: хувцасны ангилал

Даалгаварууд:

Хувцас, гутал, малгайны төрлүүдтэй хүүхдүүдийг танилцуулах, хувцасыг зориулалттай нь холбох.

Хүүхдүүдийн идэвхтэй яриаг хөгжүүлэх, үгсийн санг баяжуулах. Хүүхдүүдийг "костюм", "хувцаслалт" гэсэн үгсийн утгыг үргэлжлүүлэн танилцуул.

Хувцас урлаж, оёж буй хүмүүсийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Гоо зүйн амт, ой санамж, анхаарал, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Тэвчээр, сонирхолыг төлөвшүүлэх.

Тоглоомын даалгавар: хүүхэлдэйг зөв хувцаслах.

Тоглоомын дүрэм:нөхцөл байдалд тохирсон хувцас сонгох.

Тоглоомын тоног төхөөрөмж: хүүхэлдэй, янз бүрийн тохиолдлын хувцас агуулсан хувцасны шүүгээ ба/эсвэл картон хүүхэлдэй, төрөл бүрийн хувцас ба/эсвэл янз бүрийн нөхцөл байдлыг агуулсан слайд бүхий компьютерийн танилцуулга.

Тоглоомын явц.

Багш хүүхдүүдийн өмнө суугаад хүүхдүүдийг хичээлийн сэдвийг таахыг урьж, дараа нь хүүхдүүд хүүхэлдэйнд ямар хувцас сонгохоо шийдэхийн тулд даалгаврыг илүү тодорхой зарлаж, өөр танилцуулгын слайдыг үзүүлэв. Хүүхдүүдийн дэргэд хүүхэлдэй, хувцасны багц байдаг, хүүхдүүд хувцасаа сонгодог. Хүүхдүүд багшийн удирдлаган дор эсвэл бие даан хүүхэлдэйг хүссэн дарааллаар нь хувцасладаг. Хүүхдүүдийн нэг нь слайд дээр ямар хувцас сонгохыг сайн дурын ажил хийдэг. Хэрэв сонголт зөв бол слайдын дуу чимээ, хувцас нь хүүхэлдэй дээр үлдэх нь тодорхой болно. Хүүхдүүд яг одоо энэ зүйлийг өмсөх нь зүйтэй эсэх талаар маргаж, санал бодлоо батлахыг зөвшөөрдөг. Хичээлийн дараа багш хүүхдүүдэд баярлалаа.

Дидактик тоглоомын тойм:

"Бид Катя хүүхэлдэйг хувцасладаг"

бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан

Удирдагч: Мергенова.Ю.В.

Троицкое тосгон, 2017 он

Зорилтот:Хувцасыг зориулалтын дагуу сонгох чадвартай байх.
Даалгаварууд:

1. Алхаж явахдаа хувцаслах дарааллыг цээжилж сур.

2.Яриан дахь толь бичгийг идэвхжүүлэх.

3. Халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх.

Толь бичиг:хавар, дулаахан.
Материал (тоног төхөөрөмж):хүүхэлдэй; хувцасны зүйлс, хувцас солих алгоритм.

Хичээлийн явц:
Гэнэтийн мөч. Даашинз, гутал өмссөн Катя хүүхэлдэй хүүхдүүдийн өмнө сууж байна. Ойролцоох сайхан хайрцаг байна.
асран хамгаалагч: Тэр хүүхдүүдэд Катя зугаалах гэж байна гэж хэлэв. Тэрээр: "Одоо даашинзтай зугаалах боломжтой юу? Жилийн аль цаг, ямар цаг агаарыг зааж өгдөг. "Хайрцаг дотор" гэж багш хэлээд "зураг бол хувцас" гэж үзүүлэв. Хүүхэлдэйг алхахад бэлтгэхэд нь туслахыг санал болгож байна.
Хүүхдүүд: Сонирхож, анхаарч үзээрэй. Тэд улирал гэж нэрлэдэг. Тэд хүүхэлдэйг зугаалахаар хувцаслахад нь туслахыг зөвшөөрөв.
Хувцаслалтын алгоритмыг харуулав.
Хүүхдүүд:Хувцасны зүйлсийг алгоритмын дагуу нэрлэ. Хувцаслалтын дарааллыг санаарай.
Толь бичиг:хавар, дулаахан.
Хүүхдүүд:үгсийг давтана - хавар, дулаахан.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хаврын улиралд өмсөх ёстой хувцасны хайрцагнаас гарахыг санал болгож байна. Та ямар хувцас сонгосон бэ? Катя хүүхэлдэйг хувцаслаж эхлэхийг хүсэв. Тэр эхлээд юу өмсөхийг асууна. Багш Катяаг байнга өмсдөг: оймс, өмд, гутал, хүрэм, малгай, хүрэм, ороолт.
Хүүхдүүд:Багшийн үйлдлийг ажиглаж, хувцасны нэрийг дууд. Тэд хувцасаа сонгож, хүүхэлдэй, багш нарт юу өмсөх, юу өмсөхийг хэлдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Хүүхэлдэй хувцасласан, зугаалж болно. Хэрхэн хувцаслахаа үзүүлье.

Физминутка
"Хувцаслалтын дуу"
Бид булцгар гар дээр байна, бид цамц өмссөн.
Миний дараа үгсийг давт: үзэг - нэг, үзэг - хоёр!
Хувцасныхоо бэхэлгээг бэхлээрэй:
Товчнууд болон товчлуурууд, янз бүрийн тав.
Бид миний хүүхэд дээр дотуур өмд өмсөх болно.

Одоо хөл дээр - оймс, гутал!
Миний араас дараах үгсийг давт: хөл - нэг, хөл - хоёр!
Хэдийгээр бид хувцаслахаас залхаж байгаа ч бид уурлахгүй!
Юу үлдсэн - толгой? Энд малгай байна - нэг, хоёр! Ирина Гурина
Хүүхдүүд: Текстийн дагуу хөдөлгөөн хийнэ.

Багш хүүхдүүдийг Катя хүүхэлдэйтэй хамт алхахыг урьж байна.

"Харада" цэцэрлэг" хотын сургуулийн өмнөх боловсролын төрийн байгууллага

Дидактик тоглоомын тойм:

"Бохир хүүхэлдэй"

бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан

Удирдагч: Учурова. С.В.

Троицкое тосгон, 2017 он

Даалгаварууд:

    Боловсрол - соёл, эрүүл ахуйн ур чадварыг сургах.

    Боловсролын: объект, үйлдлүүдийн нэрсийг нэрлэж сурах, хувийн ариун цэврийн хэрэглэлтэй танилцах, идэвхтэй толь бичиг бүрдүүлэх.

    Хөгжиж байна: анхаарал, ажиглалт, санах ой, яриа, энгийн асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Хүүхэлдэй, аяга ус, хувийн ариун цэврийн хэрэглэл, угаалга зэргийг дүрсэлсэн зураг.

Арга, техник:

    Амаар - сурган хүмүүжүүлэгчийн асуултууд, уран сайхны үг.

    Визуал - зураг харуулах, хүүхэлдэйг угааж байгааг харуулах.

    Тоглоом - хүүхэлдэйг унтуулах.

    Гэнэтийн мөч.

Хичээлийн явц .

Хаалга тогших.

Хөөе залуусаа, энд хэн байна? - (тэд хаалгыг онгойлгож, хараарай: Маша хүүхэлдэй зогсож байна)

Энэ хүүхэлдэй бол Маша. Тэр ямар бохир юм бэ! Залуус тэр нэг юм хэлж байна.

Залуус аа, Маша гудамжинд явж байгаад бохирдсон. Машаг цэвэр байлгахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт бол угаах явдал юм. Энэ нь зөв, Маша өөрийгөө угаах хэрэгтэй. Үүний тулд бидэнд энэ гайхалтай цүнхэнд байгаа зүйлс хэрэгтэй. Дотор нь юу байгааг харцгаая. Багш цүнхнээсээ саван, алчуур, саван, ванн гаргаж авдаг. Хүүхэд бүрээс энэ нь юу болохыг асууж, яагаад хэрэгтэй байгааг тайлбарлана.

Сайн байна залуусаа! Одоо бид усны тухай шүлгийг санах болно.

Ус, ус,

Нүүрийг минь угаа

Нүдээ гялалзуулахын тулд

Хацрыг нь улайлгах

Амаа инээх,

Шүдээ хазах.

Хараач, миний ширээн дээр хоёр савтай ус байна. Нэг аяганд халуун ус, нөгөө саванд хүйтэн ус хийнэ. Би халуун, хүйтэн ус холино, ус нь бүлээн болно. Бид Машаг энэ усаар угаана.

Саван хөөсөрнө

Тэгээд шороо хаа нэгтээ явж байна.

Бид Маша дээрээ бүлээн ус хийнэ.

Үнэртэй саван урт наслаарай

Мөн сэвсгэр алчуур

Мөн зузаан хясаа.

Мөн шүдний нунтаг!

Хүүхдүүд багшийн үйлдлийг дагаж, хөөсөрч, биеийн хэсгүүдийг нэрлэж, хүүхэлдэй дээр ус хийнэ.

Залуус аа, хараарай, Маша цэвэрхэн, үзэсгэлэнтэй болжээ. Түүнийг алчуураар хатааж, цэвэрхэн живхээр боож, унтуулцгаая Түүнд дуу дуулъя:

Баяртай, баяртай, баяртай, баяртай

Цэцэрлэгт байгаа туулайнууд!

Бөжин өвс иддэг

Маша унтахыг тушаав.

Энд Маша унтжээ. Мөн ванны ус нь бохир, савантай тул түүнийг асгах хэрэгтэй. Савангийн саванд саван хийж, алчуурыг өлгөж хатаана.

Тиймээс Маша унтсан тул бидний цаг болжээ, залуусаа.

Үр дүн.

Залуус аа, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ? Энэ нь зөв, тэд Маша хүүхэлдэйг угаасан. Тэд өөр юу хийсэн бэ? (унтуулах). Гайхамшигтай цүнхэнд юу байсан бэ? (хүүхдүүд эрүүл ахуйн зүйлсийг нэрлэнэ)

Никонорова Эльвира Аркадьевна,

сурган хүмүүжүүлэгч,

NRMDOBU "Дусал" хосолсон төрлийн цэцэрлэг

Нефтейюганскийн дүүрэг, Пойковский хот

"Хүүхэлдэйг хувцаслацгаая" дидактик гарын авлага нь хүүхдүүдэд хүн, биеийн хэсгүүд, хүний ​​хүйсийн ялгааны талаархи ойлголтыг бий болгодог. Гарын авлагын тусламжтайгаар улирлын чанартай хувцасны талаархи хүүхдүүдийн мэдлэг, түүнийг өмсөх дарааллыг нэгтгэн харуулав. Өнгөийг бэхжүүлж, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлдэг. Энэхүү гарын авлагыг ашиглан эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх ажлыг гүйцэтгэдэг.

Энэхүү гарын авлага нь хүүхэдтэй бие даан ажиллахад зориулагдсан болно.

Энэхүү гарын авлага нь бага, ахмад насны хүүхдүүдэд заахтай холбоотой юм.

Энэхүү багц нь өнгөлөг олон өнгийн тоглоомын элементүүдийг агуулдаг.

Сургалтын хэрэгслийн тодорхойлолт:

Материал - өөр өөр өнгийн эсгий, гоёл чимэглэлийн жижиг чимэглэл.

Хоёр зузаан эсгий хүүхэлдэй: хүү, охин.

  • Хүүгийн хувцасны багц (өвлийн хүрэм, хагас улирал, цамц, подволк, цамц, трико, өмд, комбинезон, өмд, шорт, өвлийн малгай, хагас улирал, зуны малгай, бээлий. Гутал - эсгий гутал, гутал, пүүз.)
  • Охидын хувцасны багц (өвлийн пальто, хагас улирлын хүрэм, цамц, даашинз, подволк, туник, банзал, шорт, трико, өмд, комбинзон, өвлийн малгай, хагас улирал, панам, бээлий. Гутал - эсгий гутал, гутал, гутал)
  • Өнгөөр ​​хувцасны багц (хувцас, борооны цув, нум, малгай, улаан, ногоон, цэнхэр, шар өнгийн гутал)
  • Үндэсний хувцасны багц (Орос, Башкир, Халимаг, Ханты

Тоглоомын элементүүдийг Velcro-ээр бэхэлсэн

Энэхүү гарын авлагыг тоглоомын янз бүрийн хувилбаруудад ашиглаж болно, жишээлбэл:

1 сонголт. Тоглоом "Хүүхэлдэйн хувцас авах"

Сонголт 2. Тоглоом "Өнгийг нь сонгох"

3 сонголт. Тоглоом "Хүүхэлдэйг улирлын дагуу хувцаслаарай"

4 сонголт. "Хүүхэлдэйг үндэсний хувцастай хувцаслах" тоглоом

5 сонголт. Загварын шоу тоглоом

1 сонголт.

Тоглоом "Хүүхэлдэйн хувцас авах"

Зорилтот:Хувцасны нэрсийг нэрлэж сур, охид, хөвгүүдийн хувцсыг ялгаж, хүүхэлдэйг тогтмол хувцаслаж сур.

Тоглоомын явц.

Багш аа. Залуус аа, хүүхэлдэй Коля, Катя нар зочлох гэж байгаа ч хувцсаа хольж хутгаад, юмаа олж ядаад хувцаслаж чадахгүй байна. Хэний юм хаана байгааг олж мэдэхэд нь тусалцгаая.

Багш аа. Охид юу өмсдөг, хөвгүүд юу өмсдөг вэ?

Хүүхдүүд хүүхэлдэйнд зориулж хувцас сонгосны дараа нэг хүүхэд Коля, нөгөө нь Катя хувцаслаж эхэлдэг.


Сонголт 2

Тоглоом "Өнгийг нь сонгох"

Зорилтот.

Хүүхдүүдэд ижил өнгийн объектыг сонгох, ижил өнгийн үндсэн дээр хуваарилахыг заах.

Үг хэллэг, объектын нэр, өнгө зэргийг ашиглан өнгийг хэрхэн зөв нэрлэх талаар сурах.

Хичээлийн явц.

Катя өнөөдөр баярын өдөртэй тул даашинзаа чимэглэх нум сонгоход нь туслахыг биднээс хүссэн. Нум нь даашинзтай ижил өнгөтэй байх ёстой. Тэр бас цув, гутал нь даашинзтай ижил өнгөтэй байхыг хүсдэг.

3 сонголт.

Тоглоом "Хүүхэлдэйг улирлын дагуу хувцаслаарай"

Зорилтот.

Явган явахдаа хувцаслах дараалсан үйлдэл хийх чадварыг бий болгох.

Хүүхдүүдэд улирлын чанартай хувцасны эд зүйлсийг санаж, нэрлэх, түүний зорилгыг мэдэхийг үргэлжлүүлэн заа.

Нягт нямбай байдал, хувцас хунарыг хүндэтгэх; хүүхэлдэйг халамжлах хүсэл.

Тоглоомын явц.

Багш хүүхдүүдэд Катя хүүхэлдэй өглөөний цайгаа уусан бөгөөд зугаалахыг хүсч байгаагаа мэдэгдэв. Хүүхдүүдийг "Бид хүүхэлдэйг алхах хэрэгтэй" гэсэн дүгнэлтэд хүргэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Гадаа хүйтэн байна. Катя хүүхэлдэйг дулаан хувцаслах хэрэгтэй. Хүүхэлдэй ямар хувцас өмсөх ёстой вэ? (Дулаан.)

Хувцсыг үзүүлж, харж байна.

Багш хүүхдүүдэд хувцасны зүйлсийг харуулж, нэрлэж, өнгөний талаар ярилцаж, хувцасны нарийн ширийн зүйлийг (халаас, ханцуй, зах, обуд) анхаарч үздэг.

Хүүхэлдэйг алхахдаа дараалан хувцаслах.


4 сонголт.

"Хүүхэлдэйг үндэсний хувцастай хувцаслах" тоглоом

Зорилтот.

Орос улсад амьдардаг ард түмний үндэсний хувцасны талаархи мэдлэгийг хүүхдүүдэд танилцуулах.

Үндэсний хувцасны онцлог, түүний элементүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Хувцаслалт болон бусад үндэсний хувцас хоорондын ижил төстэй байдал, ялгааг олж мэдэхийг хүүхдүүдэд заах.

Тоглоомын явц. Хүүхдүүдийг янз бүрийн үндэсний хувцастай хүүхэлдэй өмсөхийг урьж байна. Хувцасны хоорондох ижил төстэй байдал, ялгааг олохыг санал болго. Хувцасны элементүүдийн нарийн ширийн зүйлд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуул.


5 сонголт.

Загварын шоу тоглоом

Тоглоом нь бага наснаасаа амтлах мэдрэмжийг хөгжүүлэх, өөртөө итгэх итгэлийг нэмэгдүүлэх зорилготой юм. Хүүхэд өөрийн хүсэл, чадварын дагуу хүүхэлдэйг хувцаслаж, хувцаслалтанд тохирсон толгойн хувцас, гутал гэх мэтийг сонгодог. мөн түүний тухай ярьдаг. Хувцас, дагалдах хэрэгслийг чадварлаг сонгохыг зөвлөж байна.

Тоглоомын хамаарал:

Өнөөдөр орчин үеийн эрин үеийг угсаатны сэргэн мандалтын эрин гэж зүй ёсоор нэрлэж байна.

Үндэс угсаа, ард түмнийхээ ёс заншил, ёс заншлыг мэдэхгүйгээр бүрэн эрхт хүнийг хүмүүжүүлж чадахгүй. Тиймээс Орос, Якут болон бусад ард түмний уламжлалтай танилцах нь ард түмнийхээ түүх, соёлыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлж, өнгөрсөн үеийг хадгалахад тусалдаг. Тиймээс дидактик тоглоомоор дамжуулан хүүхдийн ардын соёл, ардын урлагийн талаархи мэдлэг нь хүүхдийн гоо зүйн хөгжилд эерэгээр нөлөөлж, хүүхэд бүрийн бүтээлч чадварыг илчилж, оюун санааны нийтлэг соёлыг бүрдүүлдэг.

Тоглоомын зорилго:

1. Янз бүрийн үндэстний хувцастай хүүхдүүдийг танилцуулах.

2. Үндэсний хувцасны онцлог, түүний элементүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

3. Сурагчдын үндэсний хувцас болон бусад үндэсний хувцасны ижил төстэй байдал, ялгааг олох чадварыг төлөвшүүлэх.

4. Тоглоомд шимтэх замаар янз бүрийн үндэстний соёлыг сонирхох, сониуч зан, сэтгэл хөдлөл, идэвхтэй байдал, нийтэч байдлыг хөгжүүлэх.

5. Бүх үндэстний хүмүүст хүмүүнлэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил: "Үндэсний хувцастай чимэглэл, хүүхэлдэйг шалгах".

Тоглоомын явц: