Kas yra geros manieros? Išsilavinimo lygio nustatymas. Šeimos vaidmuo auginant vaiką. Klasės valandėlė tema „geros manieros – būtina asmenybės savybė“.

Pamoka su mokytoja psichologe 5 klasėje.

Tema: „Ką reiškia būti išsilavinusiam?

Tikslas: Psichologinių ir etinių ugdymo aspektų svarstymas.

Užduotys:

  1. Išplečiant išorinio ir vidinio ugdymo sampratą
  2. Skatinti paauglių bendravimo įgūdžių ugdymą
  3. Skatinkite mokinius galvoti apie saviugdą.

Medžiagos: multiprojektorius, Whatman popierius, flomasteriai, A4 lapai, Karagdashi.

Pamokos eiga:

  1. Organizacinis etapas (1-2 min.)

Tikslas: sukurti teigiamą emocinę nuotaiką pamokai.

Pasisveikinimo pratimas „Sveikinimasis ratu“. Pasisveikinimas atliekamas stovint ratu. Instrukcijos studentams: „Vaikinai, aš siūlau mūsų šiandieną pasveikinti taip. Atsistokite ratu, sujunkite delnus kaip žaidime „Varna skrido“. Pirma, dabar mano nuotaika. Trečias ratas - linkėjimai visiems mūsų pamokai».

  1. Motyvuojantis etapas: (4 min. video + 3 min. diskusija)

Tikslas: sudaryti sąlygas pereiti prie pamokos temos, motyvuoti dialoginį bendravimą (pokalbį).

Siūlau mūsų pamoką pradėti nuo trumpo vaizdo įrašo. Taigi, atkreipkite dėmesį į lentą (žiūrėkite A. Barto eilėraščio „Neišmanantis lokys“ vaizdo įrašą). Po peržiūros mokiniams užduodamas motyvuojantis klausimas:„Kaip manai, apie ką šis eilėraštis? Kas yra šio eilėraščio autorius?

Apie ką šiandien kalbėsime klasėje?

Vaikų atsakymai:………….

Pamokos tema formuluojama per vaikų atsakymus.

Temos skaidrė: skaidrė nurodo pamokos temą „Ką reiškia būti išsilavinusiam?

Whatman popierius su temos pavadinimu lentoje. Mokiniams užduodamas klausimas „Pasakyk man, ar žinai atsakymą į šį klausimą“, kad atnaujintų turimas žinias šia tema.

Atsakykite į šį klausimą savo lipniuose lapuose. Mokiniai parašo atsakymą ir užklijuoja ant vatmano popieriaus lapo.

Studentų atsakymų apibendrinimas „Jei paklausite kelių žmonių, ką reiškia būti gerai išauklėtam, tikriausiai gausite skirtingus atsakymus. Iš tiesų, gerai elgtis yra menas, ir dabar, deja, ne visi tai įvaldo iki galo. Jūs negalite iš karto įgyti išsilavinimo; žmogus to mokosi visą gyvenimą.

  1. Taikymas: (2–3 min.)Matau, kad sąvoka „žmogaus auklėjimas tau pažįstamas“. Pagalvokkad norėtumėte daugiau sužinoti šia tema klasėje. Mokinių atsakymai užrašomi ant whatman popieriaus.
  2. Pagrindinė dalis (temos atskleidimas):

"Du obuoliai" Vaikinai, pažiūrėkite į šiuos du obuolius, kuris iš šių dviejų, jūsų manymu, bus skanesnis?

Vaikų atsakymai.

Iš tiesų, jei pažvelgsite į šį švarų, gražų, glotnų obuolį, mums jis gali pasirodyti skanus, bet tai toli gražu ne! O štai antrasis obuolys ne toks gražus, bet tuo pačiu ir saldesnis!

Teorinis blokas

Kai kalbame apie žmogaus auklėjimą, vartojame dvi sąvokas: išorinis ir vidinis auklėjimas. Pažvelkime į šias sąvokas atidžiau.

(skaidr.) Žmogaus auklėjimas

Išoriškai geros manieros

Vidinis išsilavinimas

Plačiąja prasme taisyklių rinkinys suprantamas kaip vienas iš būdų reguliuoti elgesį, susijusį su išoriniu elgesiu su aplinkiniais, kreipimosi ir pasisveikinimo formas, elgesio viešose vietose normas, manieras ir aprangą.

Ugdymas kaip moralė ar moralė yra laikomas vienu iš elgesio reguliavimo būdų, požiūrio į žmogų pasireiškimo, tai yra žmonių savybių, lemiančių jo veiksmus, požiūrį į žmones.

Probleminis klausimas:„Kas, jūsų nuomone, yra svarbiau: išorinis ar vidinis ugdymas?

Grupinis darbas

Darbo grupėse situacijos aprašymas:„Mama pažadino Toliką 9 valandą ryto ir paprašė eiti į parduotuvę. Jis gulėjo lovoje, žiūrėjo televizorių iki 11 valandos. Po pusryčių pagriebiau porą obuolių ir išėjau su šunimi pasivaikščioti. Jis iškart ją spyrė(lojo iš džiaugsmo).Mama paprašė būti namuose 13:00 pietų. Susipažino su klasės draugu. Jis man priminė, kad jie pateikė sudėtingą matematikos uždavinį. Pokalbio metu Tolikas pradėjo graužti antrą obuolį. Namo grįžo 14 val. Po pietų mama pasakė, kad laikas daryti namų darbus. „Bet jie mūsų neklausė“, – sakė Tolikas. 16 valandą išėjo į parką žaisti futbolo. Kamuolys įstrigo ant medžio. Tolikas nulaužė ilgą šaką nuo krūmo ir numušė kamuolį. Grįžęs namo pamačiau ant žemės piniginę. Netoliese ėjo susirūpinusi moteris, žiūrėdama į žemę. Tolikas tyliai pasiėmė piniginę ir nubėgo pirkti ledų. Prie perėjos kitoje gatvės pusėje stovėjo silpnaregė senolė. Tolikas nuskubėjo per gatvę tiesiai į parduotuvę.

Naudodamiesi šios situacijos pavyzdžiu, įrodykite, kad išorinis ugdymas yra svarbesnis už vidinį, ir atvirkščiai, antrosios komandos nariai įrodo, kad vidinis ugdymas yra svarbesnis!

Gautų rezultatų analizė grupėse.

„Trečias obuolys“ Tikrai sunku vienareikšmiškai pasakyti, kas svarbiau: išoriniai veiksmai ar vidinės savybės, lemiančios žmogaus auklėjimą! Pažvelk į šį obuolį! Nori išbandyti! Skanu, gražu.

  1. Apibendrinant.

„Žmoguje viskas turi būti gražu: veidas, drabužiai, siela ir mintys“ (A. P. Čechovas).

Išvada: Pagarbą užsitarnauja žmogus, kuris, laikydamasis nustatytų elgesio taisyklių ir normų (t.y. etiketo), nepamiršta, kad svarbiausia ne tik tai, ką jis daro, bet ir kaip tai daro, kokia forma.

Ar atsakėme į užduotus klausimus? – grįžti prie tikslo plakato

Ar norėtumėte dabar ką nors pridėti prie šio plakato, atsakydami į klausimą, ką reiškia būti gerai išauklėtam?

Nr.

Etapai

Tikslas

Metodai ir technikos

Kiekis

minučių

Organizacinis

Sukurti sąlygas pozityvios nuotaikos grupinei pamokai organizuoti, taip pat pradėti bendravimą grupės viduje.

Sveikinimai

„Perleisk nuotaiką ratu“

Motyvuojantis

Perėjimo prie pamokos temos sąlygų sudarymas, dialoginio bendravimo motyvacija

Žiūrėkite vaizdo įrašą „Nežinantis meškiukas“ (A. Barto)

Peržiūrėtos medžiagos aptarimas, pamokos temos nustatymas

Atnaujinti

Turimų žinių pamokos tema nustatymas

Darbas su plakatu „Ką reiškia būti išsilavinusiam?

Tikslų nustatymas

Gebėjimo nustatyti pamokos tikslus ir uždavinius kiekvienam pamokos dalyviui ugdymas

„Ko dar norėtumėte išmokti apie geras manieras mūsų pamokoje?

Darbas su tikslo plakatu

Teorinis

Išplėsti išorinio ir vidinio ugdymo sąvokas

Metaforinis prietaisas „Du obuoliai“

Informacinis blokas Darbas su pristatymu

Praktiška

Analizuoti išorinius ir vidinius asmens auklėjimo aspektus teigiamo ir neigiamo poveikio tarpasmeniniams santykiams ir požiūriui į save požiūriu;

Mokinių bendradarbiavimo tarpusavyje įgūdžių ugdymas

Darbas grupėse

Situacijos analizė (4 min.)

Grupės rezultatų argumentavimas (4 min.)

Metaforinis prietaisas „Apple“ (2 min.)

Dirbdamas su A. P. pareiškimu. Čechovas (2 min.)

atspindintis

Apibendrinimas, veiklos įsivertinimas.

Plakatas „Ką reiškia būti išsilavinusiam? (2 minutės)

Plakatas „Tikslai“ (2 min.)

Geros manieros - Tai visas asmeninių savybių rinkinys, kuriame yra įvairių bruožų ir savybių, susiformavusių auklėjimo procese. Pavyzdžiui, mandagumas kaip gerų manierų elementas formuojasi susiformavusių sveikinimosi, užleisti vietą suaugusiems, padėkoti už tam tikras paslaugas įpročių integracijos pagrindu. Tada išugdomi sudėtingesni šios kokybės bruožai: gebėjimas rodyti mandagumą, dėmesio ir mandagumo ženklai; pasirengimas savitarpio pagalbai; būtina kalbos kultūra, bendravimas ir kt. (Kharlamovas I. F.).

Gerų manierų kriterijai skirstomi į kietus ir minkštus:

Griežti kriterijai - tai statistiniai rodikliai, apibūdinantys bendrą jaunuolių išsilavinimo lygį: padarytų nusižengimų skaičius; jaunuolių, atliekančių bausmę už nusikaltimus, skaičius; skyrybų ir iširusių šeimų skaičius; tėvų paliktų vaikų skaičius; girtavimo, rūkymo, narkomanijos, prostitucijos ir kt.

Šie statistiniai rodikliai padeda pažvelgti į visuomenės problemų lygį ir greitai planuoti jų sprendimus (pavyzdžiui, paauglių priklausomybės nuo narkotikų gydymas).

Minkšti kriterijai padėti pedagogams susidaryti bendrą supratimą apie ugdymo proceso eigą ir rezultatus. Pavyzdžiui, estetinio ugdymo kriterijai gali būti: estetinių žinių išsamumas ir įvairiapusiškumas, estetiniai interesai ir poreikiai, poreikis bendrauti su menu, estetinių jausmų apraiškos bendraujant su grožiu, meno kūrinių suvokimo gylis, gebėjimas. ir reikia estetiškai transformuoti supančią tikrovę.


Gero veisimosi diagnozavimo metodai: stebėjimas, apklausa, testavimas, pokalbiai su mokiniais ir jų tėvais, mokinių veiklos rezultatų analizė, sociometriniai metodai ir pedagoginė konsultacija.

Mokymosi rezultatai dažniausiai vėluoja. O šiandien pedagogikoje prieinami kriterijai ir metodai neleidžia giliai ir patikimai diagnozuoti dažnai užslėptų asmenybės bruožų. Todėl gerų manierų vertinimo pagrindas, pasak rusų profesoriaus I.P. Podlasy, bendra asmens moralinė orientacija turėtų būti pagrįsta, o ne jo individualios savybės. Tuo pačiu metu studento elgesys neturėtų būti vertinamas nepriklausomai nuo jo motyvacijos. Kartais net patys humaniškiausi poelgiai, neva nurodantys žmogaus auklėjimą, iš tikrųjų vyksta ne dėl pačių geriausių ketinimų.

Be gerų manierų, tarp asmenybės savybių yra: geros manieros, apibrėžiamas kaip saviugdos poreikis ir gebėjimas.

Saviugda yra žmogaus veikla, kuria siekiama keisti asmenybę pagal sąmoningai užsibrėžtus tikslus, nusistovėjusius idealus ir įsitikinimus. Saviugda suponuoja tam tikrą savimonės išsivystymo lygį, gebėjimą analizuoti ir lyginti savo veiksmus su kitų žmonių veiksmais.

Saviugda vykdoma remiantis žmogaus suformuluotais tikslais, veiksmų programa, stebint programos įgyvendinimą, įvertinant gautus rezultatus ir atliekant savęs korekciją.

Saviugdos metodai:


Savęs pažinimasįskaitant savistabą, savistabą, savęs vertinimą, savęs palyginimą.


Savikontrolė remiasi savęs įtikinėjimu, savikontrole, savitvarka, savihipnoze, savęs stiprinimu, savęs išpažinimu, savęs prievarta.


Savęs stimuliacija, apimantis savęs skatinimą, savęs skatinimą, savęs baudimą ir savęs varžymą.

Kitiems žmonėms.

Kalbant apie geras manieras, konkretus jų sąrašas įvairiose kultūrose skiriasi, todėl geros manieros kartais apibrėžiamos kaip gebėjimas ir įprotis laikytis orientacinėje grupėje priimtų elgesio taisyklių.

Jei pavyzdžiu imsite Anglijos karalienės manieras, tai nėra akivaizdu, kad Rytuose padarysite atitinkamą įspūdį. Nelabai išauklėtu žmogumi gali būti laikomas, jei valgydamas neburzgsi (Rytuose tai priimta kaip pasitenkinimo maistu ženklas) ir svečiams pilsi pilną puodelį arbatos, o Rytuose – gero būdo žmonės. po truputį pilkite arbatą brangiems svečiams, kad vėl parodytumėte pasiruošimą juos prižiūrėti...

Tačiau vienas girtas benamis tarp kitų girtų benamių niekada nebus pripažintas gerai išauklėtu žmogumi būtent dėl ​​to, kad tokie benamiai iš principo nepripažįsta elgesio taisyklių, gerų manierų ir gerų manierų.

Galime sakyti, kad geros manieros – tai pagarba aplinkiniams žmonėms, kuri yra žmogaus viduje. Jei buvote tinkamai išmokytas, kaip elgtis, išmokėte gerų manierų ir tinkamai to išmokote, esate gero būdo žmogus. Jei buvai neaugintas arba neįsisavinai šio auklėjimo, tu nesi iki galo išsilavinęs. Tačiau jei žmogus praktikuoja, tada rezultatai kartais būna ne prastesni.

Kaip ir bet kokių įgūdžių, gerų manierų galima giliai išmokti, tapti asmenybės bruožu – ir paviršutiniškas, lengvai išnykstantis probleminėse situacijose arba laikui bėgant nukristi nuo žmogaus, jei dingo pašalinė kontrolė.

Pradinis išsilavinimas skiria bent šiek tiek išsilavinusį žmogų nuo visiškai netinkamo būdo. Jei vaikas nerėkia kaip išprotėjęs ir nevagia maisto iš svetimos lėkštės, jis jau yra įgijęs pagrindinį išsilavinimą. Pradiniame ugdyme kalbama apie tai, KĄ reikia daryti, bet šiek tiek kalbama apie KAIP, o ne apie stilių. Tikros, arba aukštosios manieros, yra daugiau apie KAIP, tai stilius, tai judesių grožis ir intonacijos žavesys. Aukštasis veisimas – tai ne tik formalus ir neapgalvotas elgesys, bet ir šio elgesio prasmės supratimas, vidinis įsipareigojimas geram veisimui.

Vaikams reikia skiepyti geras manieras, nes iš pirmo žvilgsnio geros manieros yra nenaudingos: gerai išauklėtas žmogus turi save apriboti įvairiais būdais, o susidūręs su netinkamo būdo žmogumi beveik visada. pralaimi: jis negali sau leisti to, ką lengvai gali sau leisti žmogus, laisvas nuo gerų manierų. Kuo anksčiau vaikas bus išmokytas gerų manierų, tuo didesnė tikimybė, kad tai bus „jo kraujyje“, tačiau gerų manierų skiepijimas vaiko pradinio vidinio protesto fone duoda labai prieštaringų rezultatų.

Žmogaus geros manieros (arba manierų trūkumas) yra matomos dėmesinga akimi iš tolo ir yra svarbus ženklas žmonėms, turintiems išvystytą savigarbą. Išsilavinimas yra kaip kasta. Gerai išauklėti žmonės suformuoja tam tikrą ratą, į kurį įleidžiami ne visi, o tik keli išrinktieji, tokie kaip jie patys – geranoriški žmonės. Gerai išauklėtas žmogus be reikalo nerodys nepagarbos netinkamo būdo žmogui, bet niekada su juo nedraugaus ir neturės rimtų reikalų.

Geros manieros, kaip žmonių visuomenės taisyklių visuma, daugeliu atvejų gana sėkmingai pakeičia empatiją ir psichologų rekomendacijas. Gerai išauklėtas žmogus yra pozityvus, nenaudoja konfliktų agentų, demonstruoja sintezę, konflikte elgiasi santūriai ir oriai ne todėl, kad susipažino su psichologų rekomendacijomis, o tiesiog todėl, kad taip buvo auklėjamas. Daugeliu atvejų praktinė psichologija reikalinga tik tiek, kiek žmogus vienu metu negavo tinkamo išsilavinimo.

Deja, faktai rodo, kad Rusijoje išsilavinimas yra žemesnis nei kitose šalyse. Būtent rusų turistai sulaukia daugiausiai skundų dėl savo elgesio užsienyje, o anoniminio socialinio tinklo „Secret“ kūrėjas Davidas Bittovas liūdnai pareiškė, kad „Jokioje kitoje pasaulio šalyje žmonės neskelbia tokio kiekio nepadoraus turinio“. Rusiško mentaliteto žmonėms reikia specialiai paaiškinti, kad anonimiškumas reikalingas ne tik kalbant apie nešvarų seksą ir kitų žmonių santykius.

Tikros geros manieros pasireiškia namuose, jūsų šeimoje, santykiuose su artimaisiais

Literatūros kritiko ir kultūros istoriko, SSRS mokslų akademijos akademiko Dmitrijaus Sergejevičiaus Likhačiovo nuomonė

Jei vyras gatvėje paleidžia nepažįstamą moterį į priekį, atidaro jai duris, bet namuose nepadeda žmonai išplauti indų, jis yra netvarkingas žmogus. Jei jis yra mandagus su savo pažįstamais, bet susierzina su šeima dėl kiekvienos smulkmenos, jis yra netinkamo būdo žmogus. Jei jis neatsižvelgia į savo artimųjų įpročius, norus, pageidavimus, jis yra netinkamo būdo žmogus. O jei jis mėgsta juokauti apie savo žmoną ir vaikus, kartais net pažeminti juos, ypač nepažįstamų žmonių akivaizdoje, šis žmogus yra tiesiog kvailas. Visų gerų manierų pagrindas yra rūpestis – rūpinimasis, kad žmogus netrukdytų kitam, kad visi kartu jaustųsi gerai. Jums nereikia atsiminti šimtų taisyklių, tačiau atsiminkite vieną dalyką - būtinybę gerbti kitus.

Gerų manierų žmogus, gerbiantis kitus žmones. Anot D. Lichačiovo, išauklėtas žmogus yra tas, kuris nori ir moka atsižvelgti į kitus, jis yra tas, kuriam jo paties mandagumas ne tik pažįstamas ir lengvas, bet ir malonus. Tai žmogus, kuris yra vienodai mandagus tiek vyresniajam, tiek jaunesniajam pagal amžių ir pareigas.

Gerai išauklėtas žmogus nėra užsifiksavęs sau, mato ir jaučia kitą žmogų, rūpinasi, kad nesukeltų jam nereikalingų nepatogumų.

Tuo pačiu metu gero būdo žmogus nebūtinai yra labai moralus žmogus. Kartais tarp gerai išauklėtų žmonių galima rasti ir aferistą, ir niekšą, tačiau dažniau tarp gerai išauklėtų žmonių vyrauja aukšto dorumo žmonės.

Geros manieros kartais yra susijusios ir kartais yra susijusios, tačiau ryšys čia yra atsitiktinis. Gerai išauklėtas samurajus nužudys žmogų taip pat, kaip blogo būdo greitkelio banditas, tik atidžiau ir su didele ceremonija. Torquemada, pirmasis Ispanijos didysis inkvizitorius, buvo labai gero būdo žmogus, bet žiaurus ir visai neatviras. Gerai išsilavinęs žmogus gali būti kastų, religinių ar antireliginių prietarų vergas.

Geros manieros dažnai, bet nebūtinai, siejamos su išsilavinimu, kaip ir išsilavinimą ne visada lydi geros manieros.

Ugdymas yra individualus-asmeninis ugdymo rezultatas, asmenybės savybė, glūdinti gebėjime savarankiškai spręsti problemas, pasikliaujant įgyta socialine patirtimi.

Pagarbą lemia žmogaus elgesys, manieros ir mokėjimas rengtis. Ugdymo pagrindai klojami vaikystėje. Tėvai ir juos supantys žmonės veikia kaip elgesio modelis, iš kurio vaikas skaito duomenis ir taiko suaugęs. Gerai išauklėtas žmogus, kuris su žmonėmis elgiasi pagarbiai. Elgesio taisyklės keičiasi veikiant tokiems veiksniams: gyvenamoji vieta, asmens statusas ir religija. Pastaruoju metu pasirodė publikacijų, įrodančių paveldimumo įtaką asmenybės manieroms. Kas yra švietimas? Ar tai įgimta ar įgyta savybė?

Kas yra geros manieros?

Išsilavinęs žmogus su žmonėmis elgiasi pagarbiai, nepaisant aplinkybių. Tuo pačiu metu vaikui ir suaugusiajam keliami skirtingi reikalavimai. Vaikams pakanka laikytis šeimoje nustatytų taisyklių. Suaugusio žmogaus pagarba pasireiškia gerų manierų laikymasis ir tam tikroje aplinkoje priimtų elgesio normų išlaikymas.

Išsilavinęs žmogus, būdamas visuomenėje, atsižvelgia į tai, kokie papročiai yra paveldimi šalyje ar šeimoje. Pavyzdžiui, Rytuose įprasta brangiems svečiams išpilti nepilną puodelį arbatos. Pripildydami stiklą namo šeimininkai dar kartą parodo dėmesį.

Suaugęs žmogus turi išlaikyti auklėjimo lygį, nes aplinkinis pasaulis nestovi vietoje. Keičiasi kultūros tendencijos ir politinės pažiūros. Manieros pagrindus padeda tėvai, tada žmogus lavina save.

Kultūringas žmogus išsiskiria savo gestais, mimika, kalba. Pokalbio metu gerai išauklėtas žmogus nemojuoja rankomis, ramiu tonu taria žodžius, negraužia. Toks žmogus reaguoja į aplinkinių nuomonę, nešmeižia už nugaros, sako aštrius ir kausmingus dalykus. Nepriekaištingų manierų žmogus vadinamas diplomatišku, taktišku, mandagiu.

Koks jis išsilavinęs žmogus?

Elgesio standartus kuria žmonės. Todėl nesutariama apibrėžiant pagarbų asmenį. Tokius ginčus lengva išspręsti. Paklauskite aplinkinių, kodėl jie jus laiko gero būdo žmogumi. Išvardijame visuomenės pripažintus kriterijus:

  1. Žavesys ir malonus bendravimas. Gerai išauklėtas žmogus spinduliuoja geranoriškumu ir nenaudoja pakelto tono. Žmonės traukia prie tokio žmogaus ir apgaubia jį dėmesiu.
  2. Intelektas. Daugeliui tai yra kultūros asmenybės sinonimas. Protingas žmogus yra santūrus, tylus ir turi savigarbos jausmą. Neišeina iš pusiausvyros, kad ir kas nutiktų aplinkui.
  3. Taktiškumas ir subtilumas. Gero būdo žmogus mieliau tylės, nei išsakys nuomonę, kuri įžeis pašnekovą. Pokalbyje jis nevartoja keiksmažodžių ir neliečia kitiems nemalonių temų.
  4. Pagarba. Pastebima nedemonstruojanti kokybė ir grojimas viešumoje. Gero būdo žmogus vienodai pagarbiai elgsis su nepažįstamu žmogumi ar mylimu žmogumi.

Geras manieras įtakojantys veiksniai

Vaiko auklėjimas – tai ne tik gerumo ir gerų įgūdžių ugdymas. Suaugusieji gyvenime susiduria su išdavyste, pykčiu ir neapykanta. Todėl svarbu laiku nusiimti vaiko rožinius akinius. Papasakokite vaikams pamokančias istorijas, analizuokite gyvenimo pavyzdžius.

Kadangi įgūdžiai ugdomi nuo mažens, žmogaus elgesį ir charakterį įtakoja tėvai. Kokie kiti veiksniai turi įtakos išsilavinimui?

  1. Šeimos santykiai. Vaikas gimdoje reaguoja į šviesą, garsus ir balsus. Todėl jį reikia statyti ne nuo kūdikio gimimo, o nuo pastojimo dienos. Banalūs konfliktai veda į rimtus kivirčus. Suaugusieji nėra pasirengę pasiduoti, jie ieško kraštutinumų arba kaltų. Pabandykite kalbėti per skandalus ir pripažinti, kai klystate. Parodykite savo vaikui, kad jūsų šeimoje karaliauja meilė ir supratimas. Kitų žmonių vaikams atsižvelkite į jo nuomonę ir leiskite jam įsitraukti į diskusijas. Tegul išmoksta ginti savo požiūrį taktiškai ir argumentuotai, o ne šaukdamas ir isterikuodamas.

    Geriau vieną kartą pavyzdžiu parodyti, kaip elgiasi gerai išauklėtas žmogus, nei šimtą kartų paaiškinti elgesio taisykles.

  2. Aplinka. Mama ar močiutė prisiima didesnį vaidmenį auginant vaiką. Ant jų krenta kūgiai, jei vaikas suklumpa. Ideali tėvystės schema yra vienodas mamos ir tėčio dalyvavimas. Bet, be bendravimo su tėvais, vaikas lanko darželį, mokyklą, būrelius. Vaikai žiūri televizorių, žaidžia kompiuterinius žaidimus, skaito knygas. Ugdymas formuojasi veikiant informacijai, kurią vaikas gauna ne namuose. Tuo pačiu metu išorinė nuomonė vertinama labiau nei artimųjų užrašai. Kad neprarastumėte autoriteto, domėkitės vaiko reikalais, kiekvieną dieną skirkite jam dėmesį, kartu analizuodami, kaip praėjo diena.

Ar norite užauginti gero būdo asmenybę? Pamirškite apie jėgos naudojimą, nebarkite vaiko nepažįstamų žmonių akivaizdoje. Kasdien leiskite vaikams suprasti, kad jis jums svarbus. Skiepydami vaikui elgesio taisykles, suaugusieji išlaiko savo pagarbos lygį.

Geros manieros: įgimta ar įgyta savybė?

Anksčiau buvo tikima, kad jei vaiką apsupsi gero būdo žmonėmis, iš jo išaugs angelas. Mokslininkų tyrimai įrodė priešingai. Išsilavinimą įtakoja tėvų pastangos ir genai. Taip pat prisideda fiziniai gebėjimai ir sveikata. Ne be reikalo susituokusios poros, nusprendusios įsivaikinti vaiką, atidžiai tiria, kam vaikas gimė.

Mokslininkai įrodė, kad paveldimumas turi įtakos žmogaus auklėjimui. Jei identiški dvyniai bus atskirti kūdikystėje ir atiduodami skirtingoms šeimoms, jie vis tiek turės tuos pačius asmenybės bruožus.

Kita vertus, šeimoje nustatytos elgesio taisyklės daro įtaką žmogui. , agresyvumas, nestandartiniai veiksmai – tai auklėjimo pasekmės. Jie auga su bejausmiais tėvais. Nestabili padėtis šeimoje sukelia suaugusiojo gyvenimo problemų. Mokslininkai nustatė veiksnius, turinčius įtakos prastam auklėjimui: skurdas, smurtas šeimoje, nekokybiška mityba, blogi įpročiai tarp tėvų. Sustabdyti destruktyvų poveikį galima, jei pasitelksite pašalinę pagalbą. Dalyvavimas socialinių paslaugų, reabilitacijos programų baigimas.

Kieno pusėje tiesa? Ar geros manieros yra įgimta ar įgyta savybė? Tiesą sakant, į situaciją negalima žiūrėti vienpusiškai. Žmogus gimsta turėdamas genų rinkinį, kuris... Tuo pat metu būdama visuomenėje, pasidavusi kitų įtakai, asmenybė keičiasi ir kuria elgesio liniją. Asmens manieros formuojasi lygiomis dalimis veikiant:

  1. Paveldimi veiksniai. Apima kūdikio charakterį, pažeidžiamumą ir fizinę būklę.
  2. Išsilavinimas. Jis susidaro dėl tėvų ir kitų požiūrio į vaiką, stresinių situacijų ir sunkinančių aplinkybių.

Žmogaus asmenybė formuojasi paveldimumo ir auklėjimo sąveikos rezultate. Šie du veiksniai papildo vienas kitą, jungiasi tam tikrais gyvenimo etapais. Pirmus trejus metus dominuoja genai ir biologiniai duomenys. Tada jie susilpnėja, o kūdikio aplinka prisijungia. Šiuo laikotarpiu pasireiškia genetinis pažeidžiamumas. Nuolatinis stresas ir depresija keičia žmogų, paveikia pagarbą ir sutrikdo smegenų veiklą. Mokslininkai įrodė, kad tinkamas išsilavinimas gali nugalėti genetines ligas.

Apklausos parodė, kad išsilavinimo lygis krenta. Prie to prisideda ir kiti elgesio modeliai. Jei grįžtume į netolimą praeitį, pamatytume, kad dailiosios lyties atstovės buvo auginamos kilmingų mergelių įstaigose. Be išsilavinimo, mergaitės buvo mokomos bendravimo įgūdžių ir padorių manierų. , buvo skiepijamas rafinuotas skonis, kreipiamas dėmesys į elgesį. Vaikinai stengėsi patekti į kariūnų mokyklas, kuriose, be karinės išminties, mokėsi atsakomybės, santūrumo, mandagumo. Šiandien valdžios institucijos švietimui skiria vaidmenį, bet ne auklėjimą. Visas kortas atiduodamas į tėvų rankas. Tačiau ne visi suaugusieji yra pasirengę užauginti vertą visuomenės vienetą.

Kaip tapti išsilavinusiu žmogumi?

  1. Išanalizuokite savo elgesį. Pagalvokite, kuriuos aspektus ar charakterio savybes norėtumėte patobulinti. Tada paprašykite draugų pateikti jums aprašymą. Dirbkite su savo neigiamomis ir silpnomis vietomis.
  2. Gerbk kitus. Pradėkite nuo sunaikinimo. Neleisk sau blogai galvoti apie kitus žmones. Prieš kalbėdami ar patardami, pagalvokite, ar norėtumėte išgirsti tokius žodžius, skirtus jums.
  3. Lengvai bendraukite su žmonėmis. Žmonės nesugebėjimą tęsti pokalbio suvokia kaip blogas manieras. Juk toks žmogus tyli arba sako nesąmones. Pavergimas, nedrąsumas veda prie to, kad žmogui gėda kalbėti. Kad išvengtumėte netinkamo elgesio, išmokite bendrauti su žmonėmis.
  4. Raskite idealą. Iš pradžių jums reikės pavyzdžio, kad susidarytumėte pagrindus. Tarp savo draugų ieškokite gero būdo žmogaus. Tiks filmo ar knygos personažas. Jei nėra tinkamo pavyzdžio, užmegzkite naujas pažintis, dažniau bendraukite su žmonėmis, pasižymėkite, kokios charakterio savybės jums patinka, mokykitės iš patirties.
  5. Priimk kitų nuomonę. adresuotas žmogui, pašaipiamas elgesys ar apranga rodo auklėjimo stoką. Kiekviena asmenybė pasireiškia savaip ir nereikia primesti savo nuomonės. Negalima šaipytis iš žmonių, turinčių fizinę ar psichinę negalią.

Išsilavinimas formuojasi dėl paveldėjimo ir tėvų bei visuomenės indėlio. Šį įgūdį žmogus gali tobulinti dirbdamas su savimi. Gerų manierų lygis pasireiškia nestandartinėse situacijose. Jei elgesys paviršutiniškas, tada streso metu žmogus palūžs ir parodys tikras emocijas. Geras veisimas, duotas gamtos ir įgytas per gyvenimą, traukia žmones manieromis, rafinuotumu, gebėjimu bendrauti ir atrodyti oriai.