Didaktická hra „Správne oblečte bábiku. Didaktická hra „obleč bábiku na prechádzku“ Spoločenská hra obleč bábiku podľa ročného obdobia

Didaktická príručka „Oblečte bábiku“

Popis návodu:

1. siluety bábik (dievča a chlapca)

2. sady oblečenia podľa sezóny:

Set oblečenia pre chlapca

Sada oblečenia pre dievčatá

Herné prvky sú pripevnené pomocou suchého zipsu

Didaktická príručka „Obliekanie bábiky“ je určená pre aktivity a hry s deťmi vo veku od 2 do 7 rokov.S príspevkom sa môže hrať rôzny počet detí.

Môže byť použitý v triedach rôzneho obsahu - vhodný pre prácu v individuálnych a skupinových triedach a dostupný deťom pre samostatné aktivity.

Práca s manuálom pomáha:

Formovanie detských predstáv o človeku (o častiach tela, rozlišovanie pohlavia človeka)

Rozvoj jemných motorických schopností

Príprava ruky na písanie

Formovanie sebaobslužných zručností

Rozvoj zmyslových schopností

Zvýšenie kognitívnej aktivity

Zlepšenie duševných procesov (vnímanie, pozornosť, predstavivosť, pamäť, myslenie)

Obohacujúce predstavy o svete okolo nás

Upevnenie vedomostí o ročných obdobiach

Upevniť vedomosti o sezónnych častiach oblečenia a postupnosti obliekania

Upevnenie vedomostí o oblečení, ktoré vyhovuje chlapcovi alebo dievčaťu

Obohacovanie detskej reči

Vytváranie priateľských vzťahov a pozitívnej motivácie k organizovaným aktivitám

Pri organizovaní herných aktivít musíte:

Emocionálna podpora pri vysvetľovaní a predvádzaní akcií;

Používanie umeleckých slov;

Prenesenie špeciálne organizovaných aktivít do voľnej hry.

Možnosti využitia učebnej pomôcky „Oblečme bábiku“

1. Hra „Meno“ (pre deti 3-4 deti)

Cieľ: Naučiť deti rozpoznávať a pomenovať časti oblečenia.

Postup: učiteľka ukáže deťom kus oblečenia a deti pomenujú, čo to je, akej je farby a kto ho má nosiť (chlapec alebo dievča).

2. „Vybrať podľa farby“ (pre deti 3-4 roky)

Cieľ: naučiť deti zoskupovať oblečenie podľa farby.

Postup: deti si vyberú oblečenie určitej farby a oblečú bábiky.

3. Hra "Kreslenie" (pre deti 3-5 rokov)

Cieľ: naučiť deti obkresľovať siluety v kancelárii, rozvíjať motoriku rúk.

Pokrok: deťom sa ponúkne silueta oblečenia, načrtne sa jeho obrys a potom sa vyfarbí farebnými ceruzkami a ozdobí sa vzormi.

4. „Kto je rýchlejší“ (pre deti 3-4 roky)

Cieľ: správne oblečte bábiku a vyberte prvky podľa farby.

Postup: súťaží jeden chlapec a jedno dievča. Chlapec vyberá oblečenie pre bábiku chlapca a dievča vyberá oblečenie pre bábiku. Kto sa oblečie najrýchlejšie a najelegantnejšie, vyhráva.

5. „Nájdite zhodu“ (pre deti 3-5 rokov)

Cieľ: zbierať topánky v pároch.

Pohyb: na hracej ploche sú náhodne rozmiestnené viacfarebné ichigy a topánky. Deti zoskupujú topánky do párov (podľa farby a dizajnu).

6. Hra „Uznanie“ (deti 4-5 rokov)

Cieľ: naučiť deti hmatom identifikovať kus oblečenia a správne ho pomenovať.

Pokrok: na hracej ploche sú rozmiestnené siluety oblečenia. Jeden hráč má zaviazané oči. Náhodne zoberie jednu siluetu a hmatom určí, o aký odev ide. Ak je odpoveď správna. Hráč si ponechá siluetu, ak je nesprávna, vráti ju späť. Vyhráva ten, kto nazbieral najviac siluet.

7. Hra "Pamäť" (pre deti 3-5 rokov)

Cieľ: rozvíjať pamäť, pozornosť, upevniť schopnosť pomenovať časti oblečenia.

Priebeh: Kostýmy sú prezentované na vešiakoch pred deťmi. Deti sa pozerajú, zatvárajú oči a potom si jeden z kostýmov vyzlečú. Dieťa musí uhádnuť, čo mu chýba (aký oblek).

8. Hra Nájdite rozdiely (pre deti 4-5 rokov)

Cieľ: rozvíjať pozorovanie, pamäť, pozornosť.

Postup: dieťa má porovnať dva kusy oblečenia podľa farby a vzoru a povedať, v čom sú rozdiely.

9. Hra „Obchod s oblečením“ (pre deti 4-5 rokov)

cieľ: rozvíjať pozorovanie, vynaliezavosť, predstavivosť.

Pokrok: obchod ponúka rôzne modely šiat, košieľ, klobúkov a topánok. Dieťa príde so svojou bábikou k pultu a kúpi si pre ňu výbavičku. Zároveň pomenuje, akú farbu oblečenia potrebuje, napríklad chcem si kúpiť zelené šaty so zlatým vrkočom.

10. RPG „Fashion Atelier“ (pre deti 4-5 rokov)

Postup: deti prídu do štúdia a objednajú si oblečenie. Krajčírka na detskom stroji „šije“ oblečenie pre bábiky na zákazku.

11. „Bábkové divadlo“

Postup: bábiky sa zúčastňujú prehliadky a dramatizácie jednotlivých fragmentov z tatárskych rozprávok. Divadlo predvádzajú učitelia a rodičia v ranom predškolskom veku, deti vo vyššom veku.

12. Hra na hrdinov „Koncert“

Postup: v zákulisí sa bábiky prezliekajú do rôznych odevov, potom deti vystupujú (spievajú, tancujú, recitujú básničky) v mene bábik.

13. "Módna prehliadka"

Hra bude zameraná na rozvoj zmyslu pre chuť a výchovu sebavedomia. Dieťa podľa svojich túžob a schopností oblečie bábiku, vyberie si pokrývku hlavy, topánky atď., ktoré sa hodia ku kostýmu. a hovorí o nej. Odporúča sa zručný výber oblečenia a doplnkov.

14. "Vyberme oblečenie pre bábiky"

Cieľ: Naučte sa pomenovať časti oblečenia, rozlišovať oblečenie pre chlapcov a dievčatá a dôsledne obliekať bábiku.

učiteľ. Chlapci, bábiky Kolja a Káťa idú na návštevu, ale nemôžu sa obliecť, pretože si pomiešali oblečenie a nevedia nájsť svoje veci. Pomôžme im zistiť, kde a koho veci sú.

učiteľ. Čo nosia dievčatá a čo chlapci?

Keď si deti vyberú oblečenie pre bábiky, jedno dieťa začne obliekať Kolyu a druhé - Katyu.

15. Hra „Zhoda podľa farby“

Cieľ: Naučte deti vyberať predmety rovnakej farby a rozmiestňovať ich podľa rovnakej farby. Naučte sa správne pomenovať farby pomocou slovných spojení, názvov predmetov a farieb.

Dnes má Katya sviatok a požiadala nás, aby sme jej pomohli vybrať mašle na ozdobenie šiat. Mašľa by mala mať rovnakú farbu ako šaty. Tiež by chcela, aby kabát a čižmy mali rovnakú farbu ako šaty.

16. Hra „Oblečte bábiku podľa ročného obdobia“

Cieľ: Rozvíjajte zručnosť postupných akcií obliekania na prechádzku. Pokračujte v učení detí zapamätať si a pomenovať časti sezónneho oblečenia a poznať ich účel. Kultivovať úhľadnosť a úctu k oblečeniu; túžba postarať sa o bábiku.

Učiteľka oznámi deťom, že bábika Káťa už raňajkovala a chce ísť na prechádzku. Vedie deti k záveru: "Musíme obliecť bábiku na prechádzku."

Vychovávateľ. Vonku je zima. Bábiku Katyu treba teplo obliecť. Aké oblečenie by mala bábika nosiť? (Teplé.)

17. Ukazovanie a prezeranie oblečenia.

Učiteľ ukazuje deťom časti oblečenia, pomenúva ich, hovorí o farbe a venuje pozornosť detailom oblečenia (vrecká, rukávy, golier, lemovanie).

Cieľ: klasifikácia oblečenia

Úlohy:

Zoznámte deti s druhmi oblečenia, topánok a klobúkov a spojte oblečenie s jeho účelom.

Rozvíjajte aktívnu reč detí a obohacujte ich slovnú zásobu. Pokračujte v oboznamovaní detí s významom slov „oblek“, „šaty“.

Pestovať úctu k práci ľudí, ktorí tvoria a šijú odevy.

Rozvíjajte estetický vkus, pamäť, pozornosť, predstavivosť.

Pestujte si vytrvalosť a záujem.

Herná úloha: správne oblečte bábiku.

Pravidlá hry:vyberte si oblečenie pre danú situáciu.

Herné vybavenie: bábika, šatňa s oblečením na rôzne príležitosti a/alebo kartónová bábika a rôzne oblečenie a/alebo počítačová prezentácia s diapozitívmi obsahujúcimi rôzne situácie.

Priebeh hry.

Učiteľ sa posadí oproti deťom, vyzve deti, aby hádali o téme hodiny, potom jasnejšie oznámi úlohu, aby sa deti rozhodli, aké oblečenie si vybrať pre bábiku, pričom sa súčasne zobrazí ďalšia prezentačná snímka. V blízkosti detí sú bábiky a súprava oblečenia, deti si vyberajú oblečenie. Deti pod vedením učiteľky alebo samostatne obliekajú bábiku v požadovanom poradí. Jedno z detí dobrovoľne ukáže na šmykľavke, aké oblečenie by si malo vybrať. Ak je výber správny, bude to jasné zo zvuku šmýkačky a zo skutočnosti, že oblečenie zostane na bábike. Deti môžu diskutovať o tom, či sa tento konkrétny predmet teraz oplatí nosiť, a dokázať svoj názor. Po hodine učiteľ poďakuje deťom.

Zhrnutie didaktickej hry:

“Obliekanie bábiky Katya”

pre deti z mladšej skupiny

Diriguje: Mergenova.Yu.V.

Dedina Troitskoe, 2017

Cieľ: Byť schopný vybrať časti oblečenia pre ich zamýšľaný účel.
Úlohy:

1. Naučte sa zapamätať si postupnosť obliekania na prechádzku.

2. Aktivujte slovník v reči.

3. Kultivujte starostlivý prístup.

slovník: jarné, teplé.
Materiál (vybavenie): bábika; časti oblečenia, algoritmus obliekania.

Priebeh lekcie:
Moment prekvapenia. Bábika Káťa v šatách a topánkach sedí pred deťmi. Neďaleko je krásna krabica.
Vychovávateľ: Hovorí deťom, že Káťa ide na prechádzku. Pýta sa: „Je možné ísť teraz na prechádzku v šatách? Objasňuje, aké je ročné obdobie, aké je počasie. "V krabici," hovorí učiteľ a ukazuje, "je obrázok oblečenia." Ponúkne, že pomôže bábike pripraviť sa na prechádzku.
Deti: Ukážte záujem, pozrite sa na to. Volajú ročné obdobie. Dohodli sa, že pomôžu bábike obliecť sa na prechádzku.
Zobrazuje algoritmus obliekania.
deti: Pomenúvajú časti oblečenia podľa algoritmu. Pamätajte na poradie obliekania.
slovník: jarné, teplé.
deti: opakujte slová - jar, teplo.
Vychovávateľ: Ponúka vytiahnutie oblečenia z krabice, ktoré je potrebné nosiť na jar. Aké oblečenie ste si vybrali? Žiada, aby začala obliekať bábiku Káťu. Pýta sa, čo si mám obliecť ako prvé? Učiteľ si postupne oblieka Katyu: ponožky, nohavice, topánky, bundu, klobúk, kabát, šál.
deti: Pozorujú činnosť učiteľa, vyslovujú názvy odevov. Vyberú si oblečenie, povedia bábike a pani učiteľke, čo si má obliecť a čo si obliecť.
Vychovávateľ:- Bábika je oblečená a môže ísť na prechádzku. Ukážeme vám, ako sa budeme obliekať.

Fizminutka
"Pieseň na obliekanie"
Obliekli sme si košeľu na naše bucľaté ručičky.
Opakujte po mne slová: pero - jeden a pero - dva!
Zapnime si upevňovacie prvky na oblečení:
Gombíky a gombíky, rôzne nity.
Dáme môjmu dieťaťu nohavičky.

A teraz na nohách - ponožky a čižmy!
Opakujte po mne slová: noha - jedna a noha - dve!
Hoci sme unavení z obliekania, nebudeme rozhorčení!
Čo zostalo - hlava? Tu prichádza klobúk - jeden, dva! Irina Gurinová
Deti: Vykonávajte pohyby podľa textu.

Učiteľka pozve deti na prechádzku s bábikou Káťou.

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola "Harada"

Zhrnutie didaktickej hry:

"špinavá bábika"

pre deti z mladšej skupiny

Diriguje: Uchurova. S.V.

Dedina Troitskoe, 2017

Úlohy:

    Výchovné - pestovať kultúrne a hygienické zručnosti.

    Vzdelávacie: naučiť sa pomenovať názvy predmetov, akcií, predstaviť predmety osobnej hygieny, vytvoriť aktívnu slovnú zásobu.

    Vývojové: rozvíjať pozornosť, pozorovanie, pamäť, reč, schopnosť odpovedať na jednoduché otázky.

Materiály a vybavenie:

Bábika, umývadlo s vodou, predmety osobnej hygieny, obrazy zobrazujúce umývanie.

Metódy a techniky:

    Slovné – otázky učiteľa, výtvarný prejav.

    Vizuálne - ukazuje obrázky, ukazuje umývanie bábiky.

    Hrať sa – uspávať bábiku.

    Moment prekvapenia.

Priebeh lekcie .

Ozve sa klopanie na dvere.

Chlapci, kto k nám prišiel? - (otvoria dvere, pozri: stojí tam bábika Máša)

Táto bábika je Máša. Aká je špinavá! Chlapci, ona niečo hovorí.

Chlapci, Masha išla po ulici a zašpinila sa. Čo je potrebné urobiť, aby bola Masha čistá?

Odpoveď detí je umyť sa. Presne tak, Máša sa potrebuje umyť. A na to potrebujeme veci, ktoré sú v tejto nádhernej taške. Pozrime sa, čo je vo vnútri. Učiteľka vyberie z tašky mydlo, uterák, misku na mydlo a vaňu. Opýta sa každého dieťaťa, čo to je, a vysvetlí, prečo sú potrebné.

Výborne chlapci! A teraz si spomenieme na báseň o vode.

Voda, voda,

Umyť si tvár

Aby sa ti leskli oči,

Aby tvoje líca sčervenali,

Aby sa tvoje ústa smiali,

Aby sa zub uhryzol.

Pozri, na mojom stole sú dve misky s vodou. V jednej nádrži je teplá voda, v druhej studená voda. Zmiešam teplú a studenú vodu a voda bude teplá. Touto vodou okúpeme Mášu.

Mydlo bude peniť

A špina niekam pôjde.

Našu Mášu nalievame teplou vodou.

Nech žije voňavé mydlo

A uterák je nadýchaný

A hustý hrebeň.

A zubný prášok!

Deti sledujú činnosť učiteľky, pomáhajú s mydlom, pomenúvajú časti tela a lejú na bábiku vodu.

Chlapci, pozrite, Masha sa stala čistou a krásnou. Osušme ju uterákom, zabaľme do čistej plienky a uložme do postieľky: Zaspievajme jej pieseň:

Zbohom, bye, bye, bye bye,

V záhrade sú zajačiky!

Zajačiky jedia trávu

Hovoria Mashe, aby spala.

Takže Máša zaspala. A voda vo vani je špinavá a mydlová, treba ju vyhodiť. Mydlo by sa malo vložiť do misky na mydlo a uterák by sa mal zavesiť na miesto a vysušiť.

Takže Masha zaspala a je čas pre nás, chlapci.

Spodná čiara.

Chlapci, čo sme dnes robili? Je to tak, kúpali sme bábiku Mášu. čo ste ešte robili? (uložiť do postele). A čo bolo v nádhernej taške? (deti pomenúvajú hygienické potreby)

Nikonorová Elvira Arkadyevna,

učiteľ,

NRMDOBU kombinovaná materská škola "Kvapôčka"

Okres Neftejugansk, mesto Poikovsky

Didaktická príručka „Obliekanie bábiky“ vytvára u detí predstavu o osobe, častiach tela a rozdieloch v pohlaví človeka. Pomocou príručky sa zovšeobecňujú vedomosti detí o sezónnom oblečení a postupnosti ich obliekania. Posilňuje farby a rozvíja jemnú motoriku. Pomocou tejto príručky sa uskutočňuje výchova k vlasteneckému cíteniu.

Návod je určený pre individuálnu prácu s deťmi.

Príručka je relevantná pri výučbe detí, mladších aj starších.

Sada obsahuje farebné viacfarebné herné prvky.

Popis učebnej pomôcky:

Materiál: filc rôznych farieb, drobné ozdobné ozdoby.

Dve bábiky z hrubej plsti: chlapec a dievča.

  • Súprava oblečenia pre chlapca (zimná bunda, polsezóna, sveter, tričko, košeľa, pančuchové nohavice, nohavice, overal, nohavice, šortky, zimná čiapka, polsezóna, letná čiapka, palčiaky. Topánky - filcové čižmy , čižmy, tenisky.)
  • Sada oblečenia pre dievča (zimný kabát, polosezónna bunda, sveter, šaty, tričko, tunika, sukňa, šortky, pančuchy, nohavice, overal, zimná čiapka, polosezóna, panamská čiapka, palčiaky. Topánky - plstené čižmy, čižmy, topánky)
  • Sada odevov podľa farby (šaty, plášť, mašle, klobúk, čižmy v červenej, zelenej, modrej, žltej farbe)
  • Súbor predmetov národného kroja (ruština, baškirčina, kalmyk, khanty

Herné prvky sú pripevnené pomocou suchého zipsu

Tento návod je možné použiť v rôznych verziách hier, napríklad:

Možnosť 1. Hra „Vyberte oblečenie pre bábiky“

Možnosť 2. Hra „Zhoda podľa farby“

Možnosť 3 Hra „Oblečte bábiku podľa ročného obdobia“

Možnosť 4. Hra „Oblečte bábiku do národného kroja“

Možnosť 5. Hra "Módna prehliadka"

Možnosť 1.

Hra „Vyberte oblečenie pre bábiky“

Cieľ: Naučte sa pomenovať časti oblečenia, rozlišovať oblečenie pre chlapcov a dievčatá a dôsledne obliekať bábiku.

Priebeh hry.

učiteľ. Chlapci, bábiky Kolja a Káťa idú na návštevu, ale nemôžu sa obliecť, pretože si pomiešali oblečenie a nevedia nájsť svoje veci. Pomôžme im zistiť, kde sú koho veci.

učiteľ. Čo nosia dievčatá a čo chlapci?

Keď si deti vyberú oblečenie pre bábiky, jedno dieťa začne obliekať Kolyu a druhé - Katyu.


Možnosť 2

Hra „Zhoda podľa farby“

Cieľ.

Naučte deti vyberať predmety rovnakej farby a rozmiestňovať ich podľa rovnakej farby.

Naučte sa správne pomenovať farby pomocou slovných spojení, názvov predmetov a farieb.

Priebeh lekcie.

Dnes má Katya sviatok a požiadala nás, aby sme jej pomohli vybrať mašle na ozdobenie šiat. Mašľa by mala mať rovnakú farbu ako šaty. Tiež by chcela, aby kabát a čižmy mali rovnakú farbu ako šaty.

Možnosť 3.

Hra „Oblečte bábiku podľa ročného obdobia“

Cieľ.

Rozvíjajte zručnosť postupných akcií obliekania na prechádzku.

Pokračujte v učení detí zapamätať si a pomenovať časti sezónneho oblečenia a poznať ich účel.

Kultivovať úhľadnosť a úctu k oblečeniu; túžba postarať sa o bábiku.

Priebeh hry.

Učiteľka oznámi deťom, že bábika Káťa už raňajkovala a chce ísť na prechádzku. Vedie deti k záveru: "Musíme obliecť bábiku na prechádzku."

Vychovávateľ. Vonku je zima. Bábiku Katyu treba teplo obliecť. Aké oblečenie by mala bábika nosiť? (Teplé.)

Ukazovanie a pozeranie oblečenia.

Učiteľ ukazuje deťom časti oblečenia, pomenúva ich, hovorí o farbe a venuje pozornosť detailom oblečenia (vrecká, rukávy, golier, lemovanie).

Dôsledne obliekať bábiku na prechádzku.


Možnosť 4.

Hra „Oblečte bábiku do národného kroja“

Cieľ.

Oboznámiť deti so znalosťou národných krojov národov žijúcich v Rusku.

Upevniť vedomosti o vlastnostiach národného kroja a jeho prvkoch.

Naučte deti nájsť podobnosti a rozdiely medzi kostýmom a iným národným oblečením.

Priebeh hry. Deti môžu obliecť svoje bábiky do rôznych národných krojov. Ponúknite, že medzi kostýmami nájdete podobnosti a rozdiely. Upútajte pozornosť detí na detaily odevov.


Možnosť 5.

Hra "Módna prehliadka"

Hra je zameraná na rozvíjanie zmyslu pre vkus od detstva a pestovanie sebavedomia. Dieťa podľa svojich túžob a schopností oblečie bábiku, vyberie si pokrývku hlavy, topánky atď., ktoré sa hodia ku kostýmu. a hovorí o nej. Odporúča sa zručný výber oblečenia a doplnkov.

Relevantnosť hry:

Moderná doba sa dnes právom nazýva érou etnického obrodenia.

Bez toho, aby ste poznali svoje korene, tradície svojich ľudí, nemôžete vychovať plnohodnotného človeka. Spoznávanie tradícií Rusov, Jakutov a iných národov tak pomáha pestovať lásku k histórii, kultúre svojho ľudu a pomáha zachovať minulosť. Poznávanie ľudovej kultúry a ľudového umenia u detí prostredníctvom didaktických hier preto priaznivo pôsobí na estetický rozvoj detí, odhaľuje tvorivé schopnosti každého dieťaťa a vytvára spoločnú duchovnú kultúru.

Účel hry:

1. Oboznámenie detí s kostýmami rôznych národností.

2. Upevňovanie vedomostí o znakoch národného kroja a jeho prvkoch.

3. Formovanie schopnosti žiakov nachádzať podobnosti a rozdiely medzi národným krojom a iným národným odevom.

4. Rozvoj záujmu o kultúru rôznych národov, zvedavosť, emocionalita, aktivita, spoločenskosť prostredníctvom ponorenia sa do hry.

5. Pestovanie humánneho prístupu k ľuďom všetkých národov.

Prípravné práce: „Skúška ilustrácií a bábik v národných krojoch“.

Priebeh hry: